5 otázok, ktoré je potrebné zvážiť pred uzatvorením havarijnej poistky?

Rozhodujete sa, či uzatvoriť havarijnú poistku? Je päť otázok, na ktoré potrebujete pred finálnym rozhodnutím poznať odpoveď.

Kedy uzatvoriť havarijné poistenie?

Havarijné poistenie je oproti povinnému zmluvnému poisteniu dobrovoľné a preto vyvstáva základná otázka, kedy si ho uzatvoriť. Jednoduchá odpoveď je, ak si chcete chrániť auto aj pred inými škodami, ako vám môže spôsobiť druhý účastník premávky jeho chybou. Oplatí sa pri drahších autách, neoplatí sa pri tých, ktorých hodnota je už nízka a na vozidle prakticky nevznikne škoda, ktorú by ste nemali problém uhradiť.

Aké rizika kryje havarijné poistenie?

Ak za niečo platíte, je dobré vedieť, na čo máte nárok. Havarijná poistka vo všeobecnosti kryje haváriu, živel, krádež, vandalizmus. Doplnkové poistenia vedia kryť aj batožinu, sklo, úraz, náhradné vozidlo. Z havarijného poistenia je napríklad hradená aj škoda, ak vám niekto nabúra auto na parkovisku a z miesta činu ujde. Je dobré zavolať políciu, spísať zápis a navštíviť poisťovňu.

Akú chcem mať spoluúčasť?

Spoluúčasť je miera financií, pod ktorú vám havarijné poistenie nebude platiť plnenie. Teda ak je spoluúčasť sto eur a výmena rozbitého skla stojí 99, z poistky nedostanete nič. Pri škode 150 eur a spoluúčasti 100 eur vám poisťovňa refunduje 50 eur. Platí však, že čím nižšia spoluúčasť, tým vyššie poistenie a čím vyššia spoluúčasť, tým viac ušetríte na mesačných platbách.

Ako je to so starším autom?

Ak ste majiteľom luxusnejšieho auta, ktorého cena sa udržiava dosť dlho, napríklad aj pri 7 ročnom vozidle sa vám havarijné poistenie oplatí. Pri lacnejších typoch je to už na zváženie. Pri 10 ročnom aute sa viac menej už poistka neoplatí. Aj pri malej škodovej udalosti sa totiž môže hodnotiť poistná udalosť ako „totálka“ s výplatou len súčasnej hodnoty. Ak je napríklad hodnota nového auta 15000 eur, všeobecná hodnota sa po 5 rokoch pohybuje niekde okolo 50%, teda 7500 eur. Do tejto hodnoty sa stále dokáže servis zrealizovať opravy drobných poškodení pri škodových udalostiach.

Mám najvýhodnejšiu havarijnú poistku?

Poistný trh je tak dynamický, že poisťovne z roka na rok menia poistné sumy aj podmienky. Preto je vhodné si havarijnú poistku pravidelne každoročne overovať, či nemôžete získať výhodnejšiu. To je možné prostredníctvom internetových kalkulačiek havarijného poistenia, ktoré vypočítajú aktuálnu cenu. Tak získate prehľad o najvýhodnejšej ponuke na trhu a nie o tej, ktorú vám poskytnú v jednej poisťovni.

Uzatvorte si poistenie on-line