Auto na ceste v horách

Cestovanie na dovolenku služobným autom

Používanie firemného auta už dávno nie je oklieštené len na cestu do práce a späť, prípadne na služobné cesty. Niektorí zamestnávatelia sú ochotní poskytnúť firemné vozilo svojim pracovníkom aj na súkromné účely. Všetko však má svoje pravidlá a rátať treba aj s prípadnými nepríjemnosťami vrátane vzniku škodovej udalosti. Čo všetko by ste teda mali vedieť predtým, než si požičiate služobné vozidlo trebárs na dovolenku k moru?

V prvom rade si treba uvedomiť, že ak vám zamestnávateľ umožní pocestovať na dovolenku firemným autom, takýto benefit sa považuje za nepeňažný príjem, ktorý je zdaniteľný. Výška daňovej sadzby v súčasnosti predstavuje 1 % za každý mesiac, v ktorom bolo vozidlo zamestnancovi poskytnuté, pričom po novom sa zohľadňuje aj jeho postupná amortizácia. So znížením hodnoty vozidla v dôsledku opotrebovania sa teda znižuje aj suma, ktorú zaň odvediete.

Úlohou firmy je spracovať vlastné podmienky používania služobného auta zamestnancami na súkromné účely a presne stanoviť, aké sú zodpovednosti zamestnanca, ktorý takúto službu využije. Za základ považujeme vedenie evidencie jázd v knihách jázd, kde musia byť jasne oddelené súkromne najazdené kilometre od služobných jázd. Za pohonné hmoty spotrebované pri súkromných cestách, vrátane dovoleniek, si obvykle platí zamestnanec sám. Zamestnávateľ má možnosť využívať aj palivové karty, ktorými je možné platiť na čerpacích staniciach a suma sa následne spätne strháva z príjmu zamestnanca. Karta sa však vždy viaže na konkrétnu sieť čerpacích staníc, a tak sa vám môže stať, že ju cestou na dovolenku nebudete mať kde použiť.

V prípade, že sa na zahraničnej dovolenke dostanete do nepríjemnej situácie, akou je škodová udalosť, v horšom prípade dopravná nehoda, platia v zásade rovnaké podmienky ako keby sa vám stala na Slovensku. Políciu je nutné volať len ak dôjde k zraneniu osôb alebo škodám na majetku prevyšujúcim 3 990 eur. Nakoľko túto sumu je niekedy obtiažne odhadnúť, budete mať obzvlášť v tomto cudzom prostredí a s cudzím vozidlom väčšiu istotu, ak políciu radšej privoláte.

Každému, kto sa chystá na dovolenku služobným autom odporúčame, aby si vopred zistil podmienky poistnej zmluvy. V prípade, že poistenie zahŕňa aj asistenčné služby, ako napríklad odtiahnutie vozidla či požičanie náhradného vozidla, máte nárok ich využiť aj v zahraničí.

Ďalším nepríjemným scenárom je, ak dôjde ku krádeži auta. V takomto prípade je nevyhnutné o tejto udalosti bezodkladne oboznámiť políciu. V praxi môžu nastať dve alternatívy: vozidlo môže byť buď v majetku lízingovej spoločnosti alebo v majetku firmy, t.j. vášho zamestnávateľa. V prvom prípade sa o všetku potrebnú administratívu postará lízingová spoločnosť. Zložitejšie je to v prípade, ak je auto majetkom zamestnávateľa, kedy sa musíte pripraviť na viacero vybavovačiek, vrátane nahlásenia poistnej udalosti, vyplnenia dotazníka o krádeži, odovzdania kľúčov poisťovni a ďalších úkonov, ktoré od vás vyžiada poisťovňa či iné zainteresované orgány.

Môžeme teda zhrnúť, že používanie služobného auta na súkromné účely pre zamestnanca nie je len benefitom, ale nesie so sebou aj určitú zodpovednosť. Opäť platí, že musíte byť pripravení aj na horšie scenáre, aby ste vedeli, ako konať a na čo si dávať pozor. Je koniec koncov na zamestnávateľovi, aké podmienky si stanoví a na vás ako zamestnancovi je zvážiť, či sa vám požičanie.

Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • podpis zmluvy
    29. januára 2024|Martina Pisarčíková
    Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

    Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

  • horská pomoc v zasnežených horách
    17. januára 2024|Silvia Múdra
    Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

    Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

  • rozbité čelné sklo na aute
    08. januára 2024|Martina Pisarčíková
    Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

    Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

  • nové auto bez ŠPZ
    28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

    Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

  • žena za volantom v novom aute
    22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

    Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

  • jednodňová diaľničná známka 2024
    19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

    Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

  • autá na diaľnici
    14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

    Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

  • muž na vozíku s asistentkou
    09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

    Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

  • Socha Slobody v New York
    29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

    Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

  • Auto na snehu
    15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
    Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

    Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.